Imperium neoasyryjskie (883-631 p.n.e.)

From en-MahabharataWiki
Revision as of 17:45, 10 July 2021 by imported>AndBab
Jump to navigationJump to search

O starożytnej perskiej armii posiadamy znacznie mniej informacji niż o asyryjskiej, a wciąż jest to wiele więcej niż możemy odnaleźć o uzbrojeniu w Indiach z tego okresu. Reliefy nawiązujące do militariów odnajdujemy w zespołach pałacowych w Persepolis i Suzie, więc mimo braku źródeł pisanych można z powodzeniem rekonstruować wygląd i organizację armii Achemenidów. Literatura przedmiotu, nawet w języku polskim, jest również bogata (np. Woźniak, 2010).


Armia Achemenidów jest istotna ze względu na bliskie sąsiedztwo z Indiami. Możemy przypuszczać, że jej uzbrojenie i organizacja oddziaływały na delty Indusu i Doabu przez bezpośredni kontakt z Gandharą.

Żołnierze z różnych satrapii w rodzimych strojach niosący tron władcy, grób Kserksesa I (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire).


Władca achemenidzki zabijający greckiego hoplitę, czasy Kserskesa I (486-465 p.n.e.), Metropolitan Museum of Art (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire).

Perscy żołnierze (po lewej) walczący ze Scytami, odcisk pieczęci cylindrycznej (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire).


Dariusz I na w rydwanie na polowaniu, odcisk pieczęci, podpis w staroperskim, elemickim i babilońskim, British Museum (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Achaemenid_Empire).

Złoty model rydwanu znad Amu-darii (Oxus), z rejonu Takht-i Kuwad, Tadżykistan, okres Achemenidów, V-IV w. p.n.e., British Museum (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Military_history_of_Iran).